وسیله ایران سوریه عربستان دولت ترامپ

وسیله: ایران سوریه عربستان دولت ترامپ اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

سایت دیلی بیست گزارشی را انتشار داده است که دو تحلیلگر در آن راجع به کشته نشدن ابوبکر بغدادی به دست آمریکا به رغم داشتن اطلاعات و توانایی نظامی این کشور سؤالاتی

مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

عبارات مهم : آمریکا

سایت دیلی بیست گزارشی را انتشار داده است که دو تحلیلگر در آن راجع به کشته نشدن ابوبکر بغدادی به دست آمریکا به رغم داشتن اطلاعات و توانایی نظامی این کشور سؤالاتی را مطرح می کنند.

به گزارش ایسنا، آن اسپیکهارد و آردین شاگوکویچ، دو تحلیلگر و نویسنده این گزارش می گویند: ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش از زمانی که خلافت خودخوانده اش را در سال ۲۰۱۴ در موصل اعلام کرد، دیگر دیده نشد. آمریکا در آن وقت ائتلاف بین المللی را جهت شکست این گروه به راه انداخت و جایزه ۲۵ میلیون دلاری جهت زنده یا مرده ابوبکر تعیین کرد، ولی او توانست فرار کند هر چند که بارها اعلام شده است او نشانه قرار گرفته یا زخمی شده است یا مرده هست، ولی او همچنان زنده است و جایزه نیز باقی است.

مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

براساس گزارش دیلی بیست، این دو نویسنده این گزارش را از محل ابوبکر بغدادی در جریان سفرشان به بغداد به عنوان دو پژوهشگر مرکز بین المللی خشونت و تندروی، تهیه کردند. آن ها در جریان این سفر با تعدادی از زندانیان داعشی در زندان های عراق دیدار کرده و راجع به علت عدم قتل ابوبکر بغدادی از سوی آمریکا سؤال کردند.

در این گزارش آمده است که کمبود اطلاعات راجع به ابوبکر بغدادی علت این مساله هست. همچنین نفوذ به این گروه بسیار سخت هست. منابع اردنی ادعا کرده بودند که از طریق یک مزدور که قبل از ترک رقه به درجه رهبری رسیده بود، به این گروه نفوذ کرده اند.

سایت دیلی بیست گزارشی را انتشار داده است که دو تحلیلگر در آن راجع به کشته نشدن ابوبکر بغدادی به دست آمریکا به رغم داشتن اطلاعات و توانایی نظامی این کشور سؤالاتی

چند تن از مسؤولان کوزوو نیز اعلام کرده بودند که جهت نفوذ به داعش تلاش کرده ، ولی شکست خورده اند. روس ها و موساد اسرائیل نیز اعلام کرده بودند که در نفوذ به داعش موفق شده است اند، ولی واضح است که اطلاعاتی که مزدورانشان جمع آوری کرده بودند در وقت مناسب به دستشان نرسیده است.

دیلی بیست نوشت که هیچ دولتی نیست که اطلاعات کافی جهت تحت پیگرد قرار دادن و قتل بغدادی داشته باشد. این دو پژوهشگر طی مصاحبه هایی که با ۶۱ جدا شده است از داعش داشتند، اعلام کردند که این گروه بر تمامی عواملش سیطره دارد و گوشی تلفن همراه های آن ها را مصادره کرده و کسانی هم که از گوشی تلفن همراه هایشان استفاده می کنند، خبر ها و مکالماتشان چک می شود.

در این گزارش تأکید شده است است: نظارت شدیدی بر مکالمات صورت می گیرد و اعضای داعش می دانند که آینده متهمان به خیانت، ذبح است.

دستگاه امنیت داعش

مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

این دو نویسنده می گویند که دستگاه امنیت داعش که مامور نظارت بر مکالمات خارجی هست، هر فردی را که وارد مناطق تحت سیطره این گروه می شود، مورد بازرسی قرار می دهد و بعد از دوره ای از نظارت بر آن ها، اینان به جبهه های جنگ فرستاده می شوند تا میزان صداقت ارزش آزمایش شود، اگر سلاح به دست گرفتند و از داعش حمایت کردند این علت و مدرک صداقت ارزش هست، ولی اگر کشته شدند به “شهادت” نائل آمده اند و به بهشت می روند و در غیر این صورت آینده ارزش آتش است.

در این گزارش آمده است: دستگاه امنیت داعش از افسران نظامی و امنیتی ای تشکیل می شود که با نظام صدام همکاری کرده اند و جهت زمانی کوتاه با القاعده ائتلاف داشته اند؛ القاعده ای که ابومصعب الزرقاوی آن را تأسیس کرد. جستجوی الزرقاوی از سال ۲۰۰۳ تا کشته شدنش در سال ۲۰۰۶ امروز دیدگاهی را راجع به روند پیگرد ابوبکر بغدادی ارائه می کند.

سایت دیلی بیست گزارشی را انتشار داده است که دو تحلیلگر در آن راجع به کشته نشدن ابوبکر بغدادی به دست آمریکا به رغم داشتن اطلاعات و توانایی نظامی این کشور سؤالاتی

در این گزارش به نقل از نادا باکوس، کارمند سابق سی آی ای که افسر بوده، آمده است: فعالیت افسران بر تحلیل اطلاعات مبتنی بود و هر افسر باید کوهی از اطلاعات را غربال می کرد. هر فردی معمولا اثر انگشتی از خود به جا می گذارد که می توان به آن دست یافت. هر انسانی دنبال مسائلی مثل غذا، آب، مسکن و ارتباط با مردم است و معمولا اثراتی را به جا می گذارد.

این دو نویسنده می گویند: عملیات پیگرد مشمول بر پیدا کردن نقاط ضعف مثل نیاز به مداوای خود یا فردی از خانواده هایشان یا ترجیح دادن مکانی به مکان دیگر هست. بکوس می گوید: الزرقاوی بدجنس و دیوانه بود و زمانی که گروگان ها را سر برید توجه جهانیان را به خود جلب کرد. در جریان عملیات پیگرد شرکت اطلاعات دنبال مکانی بود که او در آن احساس امنیت می کند و اینکه از کجا تماس می گیرد و زندگی اش را می گذراند. ما می دانستیم که خانواده ای دارد که بعضی از اعضایش در بعضی مواقع همراه او هستند.

مرد ۲۵ میلیون دلاری کجاست؟

براساس گزارش دیلی بیست، در نهایت شرکت اطلاعات آمریکا فهمید که الزرقاوی با یک شخصیت مذهبی در شهر بعقوبه در ژوئن ۲۰۰۶ دیدار خواهد کرد. در نتیجه پهپادهایی خودروی آن شخص را تعقیب کردند و زمانی که وارد ساختمان شد جنگنده های۱۶ دو بمب ۵۰۰ کیلویی را روی آن انداختند.

براساس مصاحبه هایی که این دو پژوهشگر با زندانیان انجام داده اند، تعداد اندکی از این ها ابوبکر بغدادی را بعد از صحبت اش در مسجد النوری مشاهده کرده اند. از آن وقت او در حاشیه زندگی کرده و هرازچندگاهی فایل هایی از او پخش می شود.

این دو نویسنده می گویند: داعش از گذشته و کشته شدن قائد الخطاب سعودی و فرمانده چچنی باسایِف به دست روس ها و الزرقاوی و اسامه بن لادن به دست آمریکایی ها این درس را گرفته که ابوبکر بغدادی به این آینده دچار نشود در نتیجه دستیابی به وی به توانایی ها نظامی و نظارت ۲۴ ساعته در خاک عراق و سوریه مربوط نیست. زمانی که موصل دست تروریست ها بود ابوبکر بغدادی از طریق تونل هایی رفت و آمد می کرد و امروزه نیز که داعش در عراق از هم فروپاشیده است او امکان دارد عوض کردن شکل داده و نقاب زده باشد تا دیده نشود. بغدادی آموخت که از دستگاه های الکترونیکی استفاده نکند و با خبرنگاری که به آن ها اعتماد دارد، در تماس باشد.

این دو نویسنده می گویند: بارها راجع به کشته شدن ابوبکر بغدادی گزارش هایی منتشر شد. اوت گذشته استفن تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف ضد داعش اعلام کرد که مکان ابوبکر بغدادی نامعلوم است و هر جایی از این دنیا می تواند، باشد. او گفت که اعتقاد است بغدادی در مکانی بین وادی رود فرات باشد. این منطقه ای از دیرالزور سوریه تا راوه عراق را مشمول بر می شود. بعضی معتقدند که این منطقه پناهگاه آخر اوست.

این دو نویسنده تأکید دارند: تاونسند اعتقاد است که جنگ در این منطقه شبیه به این نیست که بخواهی یک شهرک را محاصره کنی. این منطقه وسیع و پیچیده هست. ما هر روز دنبال بغدادی هستیم و اگر به او دست یابیم اول جهت کشتنش تلاش می کنیم چراکه بازداشتش خیلی مهم نیست.

دو نویسنده مذکور معتقدند: ابوبکر بغدادی زنده یا مرده همچنان تحت تعقیب است و معلوم نیست عاقبتش چه می شود. یک مسؤول آمریکایی برجسته به شبکه سی ان ان اعلام کرد که شرکت اطلاعات آمریکا در رهگیری تماس هایی که کشته شدن وی را تأیید می کند، شکست خورده است چراکه اگر کشته می شد با توجه به جایگاهش در این گروه نامه ها و صحبت ها زیاد می شد.

مسؤولان وزارت امنیت عراق نیز به این دو نویسنده اعلام کردند که عراق روند جستجوی ابوبکر بغدادی و قتل وی را شدت خواهد بخشید و اگر این اتفاق بیفتد یک پیروزی جهت حیدر العبادی که می خواهد در انتخابات آتی پیروز شود، به حساب می آید، ولی بعضی معتقدند که آینده بغدادی دیگر مهم نیست چراکه داعش شکست خورده است.

واژه های کلیدی: آمریکا | اطلاعات | اطلاعات | نویسنده | آمریکایی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs